Nereida
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. Gorczyczewskiego 7/1
60-554 Poznań

tel./fax: +48 61 843 50 20
e-mail: nereida@nereida.pl
mapa (kml)

Zabiegi

Ultrasonografia – USG

Badanie ultrasonograficzne stanowi integralną część prawie każdej wizyty w naszym gabinecie. Najlepszy czas na wykonanie badania przypada na około pierwszą połowę cyklu miesiączkowego bezpośrednio po miesiączce, w szczególnych sytuacjach badanie należy wykonać w drugiej połowie cyklu, 2-3 dni przed miesiączką. W uzasadnionych przypadkach, szczególnie przy podejrzeniu zespołu policystycznych jajników, badanie należy wykonać między 2. a 5. dniem cyklu, czyli jeszcze w trakcie miesiączki.

Wykorzystanie elektronicznej sondy dopochwowej umożliwia doskonałą wizualizację nie tylko narządów miednicy mniejszej, lecz także przepływu krwi w narządach, a w szczególności w guzach miednicy mniejszej, mięśniakach macicy i innych. Badanie powinno być wykonywane z pustym pęcherzem moczowym. U kobiet, które nie podjęły życia płciowego, badanie wykonuje się przez odbyt. Nie jest konieczne szczególne przygotowanie do tego badania.

Badanie USG w trakcie ciąży jest bezpieczne dla płodu. W początkowym okresie ciąży wykonuje się je sondą dopochwową, potem brzuszną. Wyjątkiem jest ocena długości szyjki macicy wykonana w okresie między 21. a 23. tyg. ciąży, pozwalająca przewidywać zagrożenie porodem przedwczesnym oraz umożliwiająca ocenę przodowania łożyska.

Jedną z największych zalet aparatu USG, z którego korzystamy w gabinecie, jest możliwość przeprowadzenia za jego pomocą oceny przezierności karku płodu (między 11. a 14. tyg. ciąży) i badania długości kości nosowej (od 12. tyg. ciąży). W naszym gabinecie u każdej ciężarnej kobiety wykonujemy ultrasonograficzne badanie prenatalne.

Aparat zapewnia właściwe powiększenie obrazu – możliwe jest takie powiększenie obrazu, aby na ekranie były widoczne tylko głowa płodu i klatka piersiowa – a także pozwala automatycznie odtworzyć nagrany obraz w cyfrowej jakości. Istnieje również możliwość, w wyjątkowych sytuacjach, dokonania oceny przepływu krwi w naczyniach pępowinowych i mózgowych.

Obrazy z badań przeprowadzanych w gabinecie mogą być rejestrowane na kasetach VHS, płytach DVD lub dyskietkach komputerowych. Zdjęcia drukowane są na najwyższej jakości papierze ultrasonograficznym.

Gabinety ginekologiczne Poznań Ginekolog Poznań - Nereida