Nereida
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. Gorczyczewskiego 7/1
60-554 Poznań

tel./fax: +48 61 843 50 20
e-mail: nereida@nereida.pl
mapa (kml)

Laboratorium

posiew nasienia

Stwierdzenie osłabionej ruchliwości plemników lub planowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu ( również inseminacji) jest wskazaniem do wykonania posiewu nasienia- badania, które ma określić czy w nasieniu mogą występować bakterie prowadzące do obniżenia płodności. Gorsza ruchliwość plemników może być przyczyną niepłodności. Obecność zakażenia w nasieniu może prowadzić do poważnych powikłań po wprowadzeniu nasienia do jamy macicy i osłabiać skuteczność procedur zapłodnienia In vitro.

 Zasada oddania nasienia na posiew.

Potrzebujemy: jałowy pojemnik do badania ogólnego moczu, jałowa strzykawka 2 ml, jałowa cienka igła ( np.: rozmiar 5)
 
 Po dokładnym umyciu rąk i prącia (konieczne odciągnięcie napletka) mydłem i obfitym spłukaniu wodą, nasienie oddaje się przez masturbację. Nasienie należy oddać do jałowego pojemnika, np. do badania ogólnego moczu ( pojemniki można kupić w aptekach).
 Przy oddawaniu nasienia należy zwrócić uwagę aby nie zabrudzić samego pojemnika przez chwytanie palcami wewnętrznej powierzchni pojemnika do którego oddawane jest nasienie.
 Po oddaniu nasienia do pojemnika, należy nasienie wciągnąć do jałowej strzykawki, usunąć ze strzykawki nadmiar powietrza, (odwracamy strzykawkę tak aby pęcherzyk powietrza skierowany był ku górze).
Następnie należy założyć zabezpieczoną igłę na strzykawkę i w takiej formie przetransportować do laboratorium mikrobiologicznego, najlepiej po wcześniejszym uzgodnieniu z laboratorium zamiaru oddania nasienia do badania na posiew.

Materiał można dostarczyć do naszego gabinetu po wcześniejszym uzgodnieniu- wystarczy telefon.Gabinety ginekologiczne Poznań Ginekolog Poznań - Nereida