Nereida
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. Gorczyczewskiego 7/1
60-554 Poznań

tel./fax: +48 61 843 50 20
e-mail: nereida@nereida.pl
mapa (kml)

Choroby

Endometrioza

Endometrioza jest chorobą polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy w innych miejscach niż normalnie czyli poza macicą. W warunkach prawidłowych raz w miesiącu błona śluzowa macicy złuszcza się i krwawi - występuje miesiączka. Objawy które mogą sugerować występowanie endometriozy to bolesne miesiączki, bolesne współżycie, bóle podbrzusza, plamienia przed miesiączką, niepłodność i wiele innych. W skrajnych przypadkach endometrioza może powodować całkowite zniszczenie jajników z koniecznością ich operacyjnego usunięcia jak i całkowite zarośnięcie - zrośnięcie narządów w miednicy mniejszej.

Leczenie endometriozy jest przewlekłe i zależy od dolegliwości wywołanych chorobą. Często konieczne jest leczenie operacyjne skojarzone z leczeniem farmakologicznym.  

Endometrioza a niepłodność -  Rozwój błony śluzowej macicy poza macicą - tzn na jajnikach, jajowodach powoduje upośledzenie ich funkcji oraz zniszczenie struktury. Zarośniecie jajowodów w prosty sposób może prowadzić do niepłodności, a zmiany przybierające formę guzów w jajnikach mogą prowadzić do braku owulacji i zniszczenia kory jajników - miejsca w którym występują pęcherzyki pierwotne zawierające komórki jajowe - z nich po połaczeniu z plemnikiem powstają zarodki. Endometrioza przyczynia się również do obniżenia jakości komórek jajowych, a w związku z tym częściej występują poronienia, skuteczność np. zapłodnienia in vitro jest mniejsza.  


Gabinety ginekologiczne Poznań Ginekolog Poznań - Nereida