Nereida
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. Gorczyczewskiego 7/1
60-554 Poznań

tel./fax: +48 61 843 50 20
e-mail: nereida@nereida.pl
mapa (kml)

Choroby

Zespół policytycznych jajników

Zespół policytycznych jajników (PCO) jest najczęstszym zaburzeniem czynności hormonalnej u kobiet. Na dolegliwość tę cierpi od 5 % do 7 % kobiet. Nazwa choroby została zapożyczona z języka angielskiego i często kojarzy się z obecnością licznych torbieli w jajnikach. Nie jest to prawdą. Nieprawidłowy obraz jajników w badaniu USG polega na zwiększeniu ich objętości i dużej ilości drobnych pęcherzków.  Choroba może objawiać się: nieregularnymi miesiączkami lub brakiem miesiączek, trądzikiem, narastającym nieprawidłowym owłosieniem, łysieniem,  przetłuszczaniem włosów, trudnościami w zajsciu w ciążę - niepłodności.

PCO może powstawać na skutek insulinooporności - zaburzenia metablicznego prowadzącego do podwyższenia stęzeń insuliny w organizmie lub w wyniku nieprawidłowej stymulacji czynności jajnika przez gonadotropiny - hormony produkowane przez przysadkę.

W PCO, jajniki zamiast pęcherzyka dominującego i owulacji produkują nadmiar męskich hormonów. Może to prowadzić nawet do całkowitego braku miesiączek lub rzadkiego ich występowania. U 30 % kobiet z PCO dodatkowo występuje nadmierna produkcja prolaktyny lub nadmierna produkcja hormonów przez nadnercza.

 Właściwe postawienie diagnozy ma duże znaczenie nie tylko dla leczenia aktualnych dolegliwości, ale dla zapobiegania zawałom serca, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, przerostowi endometrium i rakowi endometrium, zaburzeniom gospodarki lipidowej,  poronieniom, nadwadze.


Gabinety ginekologiczne Poznań Ginekolog Poznań - Nereida