Co zrobić, jeśli nie jestem zadowolona z mojego obecnego ginekologa?

Niezadowolenie ze swojego obecnego ginekologa może wynikać z niezrozumienia przez pacjentkę jej problemu zdrowotnego oraz ze strachu. W takich sytuacjach należy zadać dodatkowe pytania, które powinny rozwiać wątpliwości i pozwolą spokojnie oczekiwać na ustalenie diagnozy lub efekty leczenia. Z doświadczenia wiemy, że pacjentki niecierpliwie dopytują się o możliwe przyczyny występujących dolegliwości przed ustaleniem przyczyny – postawieniem diagnozy. Tymczasem w takich sytuacjach należy uzbroić się w cierpliwość. Co innego, gdy pacjentka chce poznać możliwości i sposoby leczenia po ustaleniu diagnozy oraz grożące jej powikłania. Wtedy powinna uzyskać zawsze pełną i wyczerpującą odpowiedź.

Niezadowolenie z lekarza może także wynikać z braku delikatności postrzeganej przez pacjentkę subiektywnie, aczkolwiek może on znajdować pełne uzasadnienie. Brak delikatności można odnieść nie tylko do badania ginekologicznego, lecz także do prowadzenia wywiadu i rozmowy na intymne przecież tematy. Ginekologia w sposób wyjątkowy dotyka problemów zdrowotnych, których rozwiązywanie może zależeć od religii i światopoglądu pacjentów. Przykładem może być stosowanie antykoncepcji czy metod wspomaganego rozrodu w leczeniu niepłodności.

Jeżeli zostanie podjęta decyzja o zmianie lekarza, wybór nowego oparty jest najczęściej na referencjach osób trzecich. Przyjmowane kryteria wyboru są bardzo różne: „miły”, „delikatny”, „tani”, „dobry”, „skuteczny” i inne. Nie zawsze jest tak, że pomimo mądrego wyboru w oparciu np. o kryterium „skuteczny”, „dobry” dany lekarz odpowiada pacjentowi. Wtedy poszukiwania trwają dalej. Trudno również odnieść się do kryteriów takich jak np. „tani” czy „drogi”. Przecież wybór dokonywany jest w oparciu o własne możliwości finansowe, ale trzeba pamiętać, że często z ceną wizyty związany jest koszt sprzętu, w jaki wyposażony jest gabinet. Gorzej, jeżeli cena wizyty wiąże się tylko z utytułowaniem lekarza, a stosowane przez niego metody leczenia są historyczne. Cóż, wybór lekarza to sprawa indywidualna i nie powinien być dokonywany zbyt pochopnie.

Gabinety ginekologiczne Poznań Ginekolog Poznań - Nereida