Nereida
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. Gorczyczewskiego 7/1
60-554 Poznań

tel./fax: +48 61 843 50 20
e-mail: nereida@nereida.pl
mapa (kml)

Nauka

Ilość dni płodnych w cyklu miesiączkowym związana jest z szansą na zajście w ciążę u par z obniżoną płodnością.

The length of the fertile window is associated with the chance of spontaneusly conciving an ongoing pregnancy in subfertile couples.

M.J. Keulers, C.J.C.M. Hamilton Mastricht University
Human Reproduction, Vol 22, No 6

W artykule przedstawiono zależność między ilością płodnych dni a szansą na zapłodnienie- płodne dni określano za pomocą testów badających prawidłową reakcję pomiędzy śluzem szyjkowym a plemnikami. Ilość dni płodnych pomiedzy parami mozne różnić się w sposób znaczny i może trwać od mniej niż jeden dzień do więcej niż 5 dni! Do zapłodnienia dochodzi tylko wtedy, jeżeli współżycie miało miejsce do 5 dni przed owulacją. Dni płodne kończą się wraz z wystąpieniem owulacji. Oczywistym wnioskiem jest fakt występowania większej płodności u kobiet z większą ilością dni płodnych przypadających na cykl.

Komentarz

W początkowym okresie starań o ciążę ( nie mówimy tutaj o etapie leczenia) najważniejsze jest słuchać głosu natury i kochanie się! Bez obserwacji śluzu szyjkowego, określaniu dni płodnych, pomiarów temperatury etc. Spontaniczne współżycie pozwala na eliminację stresu związanego z oczekiwaniem na ciążę. W okresie dni płodnych popęd seksualny i częstość współżycia zwiększa się. Efekt ten wywołany jest działaniem hormonów, ich wpływem na mózg, śluz, skórę, oczy, feremonony i wiele wiele innych czynników. Próby fizycznego określania dni płodnych poprzez ocenę śluzu szyjkowego, pomiary temperatury, testy owulacyjne powinny bezpośrednio poprzedzać wizytę u lekarza i powinny mieć miejsce po okresie czasu koniecznym dla rozpoznania niepłodności.
Określanie ilości dni płodnych poprzez badanie reakcji pomiędzy śluzem i plemnikami w codziennej praktyce jest trudne i drogie. Właściwym postępowaniem jest określenie ewentualnych czynników zmniejszających prawidłową produkcję śluzu szyjkowego, ich eliminację i oczekiwanie na sukces w postaci zajścia w ciążę. Brak ciąży po szczegółowej analizie i badaniach możliwych czynników obniżających płodność jest wskazaniem do inseminacji domacicznej. Można ją poprzedzać wykonywaniem testów oceniających ruch plemników w śluzie szyjkowym ( test penetracyjny) lub żywotność w śluzie szykowym pobranym po 12 godzinach od współżycia (test postkoitalny). Niezależnie od wyników tych testów postępowaniem z wyboru jest podanie nasienia do jamy macicy.


Gabinety ginekologiczne Poznań Ginekolog Poznań - Nereida